Problemy z erekcją – przyczyny i rozwiązania
Zaskakująco duża część mężczyzn od czasu do czasu miewa problemy ze wzwodem. U części z nich problemy te bywają bardziej poważne i można wtedy mówić o zaburzeniach erekcji. Sprawa nie jest błaha. Aby tam na dole wszystko działało jak należy, muszą ze sobą współgrać układ nerwowy, hormonalny i krążenia. Problemy w jednym z nich mogą prowadzić do zaburzeń.
Mechanizm erekcji
Aby doszło do erekcji, musi pojawić się odpowiedni bodziec erotyczny. Może to być doznanie wzrokowe, słuchowe, dotykowe, a nawet smakowe. W wielu przypadkach wystarczy nawet sama świadomość nadchodzącego zbliżenia czy wyobrażenie seksu lub nagości.
Na prawidłowe działanie tego mechanizmu wpływ ma poziom hormonów, głównie testosteronu oraz neuroprzekaźników w mózgu: dopaminy i serotoniny. Duże znaczenie ma także psychika mężczyzny – przykładowo widok nagiej siostry nie wywoła erekcji u większości mężczyzn, bo będzie to dla nich coś niewłaściwego.
Od strony „technicznej” równie ważna jest drożność naczyń tętniczych, które będąc w złym stanie, mogą osłabiać lub uniemożliwiać erekcję.
Erekcja – wyznacznik zdrowia
Zaburzenia wzwodu kojarzą się nam zazwyczaj z osobami starszymi. Nie jest niczym niezwykłym, ze 60-latek potrzebuje już pewnego wspomagania w tym temacie. Jednak warto wiedzieć, że problem dotyka także osoby znacznie młodsze. Warto mieć świadomość, że problemy z erekcją mogą być za wczesnym sygnałem schorzeń układu sercowo-naczyniowego. I zamiast od razu sięgać po „wspomagacze” erekcji, warto zgłosić się do specjalisty i zrobić odpowiednie badania.
Erekcja podczas snu
Bardzo ciekawym „rozdzielaczem” problemów z erekcją jest jej występowanie podczas snu. Jeśli mężczyzna czasami budzi się z erekcją, a w ciągu dnia ma problemy z jej doświadczeniem, to mamy pewność, że problemy z nią związane wynikają z kwestii psychicznych. Jeśli erekcji, niezwiązanych z naszą świadomością, również brakuje, to znaczy, że problem ma inne podłoże.
Problemy młodych
U mężczyzn poniżej 30 roku życia problemy ze wzwodem mają w zdecydowanej większości podłoże psychiczne. Lęk przed niesprostaniem wymaganiom, niechcianą ciążą, kwestie religijnie lub społeczne.
W przypadku nieco starszych problem mogą wywoływać przewlekły stres, wynikający np. ze zbyt dużej presji w pracy lub niedostateczna atrakcyjność partnerki, która straciła na atrakcyjności z wiekiem lub nieco zaniedbała się po ciąży.
Leczenie zaburzeń erekcji
Zawsze warto poszukać pomocy u specjalisty, bo odpowiednie zdiagnozowanie przyczyny może doprowadzić do całkowitego wyleczenia i odzyskania pełnej sprawności w tym aspekcie życia.
A samych środków wspomagających erekcję jest całkiem sporo, nie ograniczają się one do słynnych niebieskich tabletek. Jeśli chodzi o środki typu „Viagra” to należy pamiętać, że najlepiej kupować je na receptę bezpośrednio w aptece. Reklamowane w internecie specyfiki nie zawsze zadziałają, a niejednokrotnie mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia.
Jednym z klasycznych rozwiązań są opaski uciskowe, nakładane u nasady prącia. Zalecane szczególnie w przypadku problemów z utrzymaniem prącia do czasu odbycia pełnego stosunku. Zatrzymują one krew w penisie i można je stosować nawet przez 30 minut.
Do samego wywołania wzwodu ciekawym rozwiązaniem są specjalne pompki próżniowe, które wywołując podciśnienie „pompują” krew do prącia i umożliwiają pełną erekcję.
Jeśli chodzi o farmakologie warte uwagi są także prostaglandyna E1 i papaweryna. Substancje te wstrzykuje się bezpośrednio do prącia. Powodują one rozszerzania się naczyń krwionośnych i w przeciągu 20 minut wywołują erekcję.
Warto działać i zapobiegać
Problemów tego typu nie należy ignorować. Mogą one być sygnałem do poddaniu się badaniom. Należy także pamiętać o aspekcie psychicznym. Powtarzające się braki wzwodów mogą obniżać poczucie własnej wartości i powodować ogólną niechęć do inicjowania zbliżeń. W efekcie mogą prowadzić do niszczenia udanych związków i przekładać się problemy w wielu aspektach życia.
Warto w tym kontekście po prostu dbać o zdrowie. Sport, unikanie nadmiaru używek i regularne badania mogą uchronić nas lub przynajmniej znacząco odsunąć w czasie wspomniane nieprzyjemności.
Zobacz też:
Pamiętam jak kiedyś znalazłem u moich starych w sypialni \”kutasopompkę\”. Beka była niesamowita, oczywiście po kryjomu z kumplami. Dziś sam szukam rozwiązania. Jakie to życie bywa przewrotne. Karma wraca.
Mnie osobiście problemy ze wzwodem zrujnowały 2 lata życia. Młody chłopak, pierwsza dziewczyna, pierwszy seks, a potem coś się we mnie zablokowało. Dziewczyna bała się, że nie jest zbyt atrakcyjna dla mnie (a była!) i zerwaliśmy. Z kolejnymi problem się pogłębiał. Pomogła mi dopiero terapia z psychologiem.
Nie ignorujcie proszę tego problemu, jeśli go macie. Ja już mam to za sobą, ale wiele bym dał aby zmienić przeszłości. Miewałem myśli samobójcze, traciłem przyjaciół, a może życie powoli zaczynało się sypać. Dziś mam już inną dziewczynę, bardzo udany seks i poukładane życie. A mogło to się skończyć zupełnie inaczej…