Czym jest trening siłowy?
Istnieje wiele ćwiczeń siłowych, z których każde ma swoje zalety. Najlepsze ćwiczenia siłowe to takie, które odpowiadają Twoim celom, możliwościom, a także predyspozycją, jakie masz.
Czy wyznaczanie celów jest ważne w treningu siłowym?
Niezależnie od rodzaju ćwiczeń, wyznaczanie celów jest bardzo ważną kwestią, którą warto się zająć na samym początku. Jeśli celem jest zbudowanie masy mięśniowej, to najlepsze będą siłowe ćwiczenia, są to złożone ćwiczenia, które angażują kilka grup mięśniowych jednocześnie. Takie ćwiczenia siłowe jak między innymi:
- przysiady,
- martwy ciąg,
- wyciskanie.
Jeśli ćwicząc, zamierzamy poprawiać swoje wyniki sportowe, idealne będą ćwiczenia naśladujące ruchy wykonywane w danej dyscyplinie. Jeśli zamierzamy poprawić ogólną siłę i nie masz konkretnego celu, najlepszym treningiem siłowym jest połączenie ćwiczeń złożonych i izolowanych. W ten sposób możesz pracować zarówno nad ogólną siłą, jak i nad określonymi grupami mięśni. W tych ćwiczeniach najlepsze ćwiczenia siłowe, poza powyższymi ćwiczeniami budującymi mięśnie, będą na przykład:
- wioślarstwo,
- podciąganie,
Wszystkie te ćwiczenia mogą być najlepsze, ponieważ są ćwiczeniami złożonymi, które angażują wiele grup mięśniowych i są idealne do budowania ogólnej siły.
Ćwiczenia izolacyjne są również ważne w treningu siłowym
Ćwiczenia te są ukierunkowane na określone grupy mięśni i pomagają wzmocnić te obszary. Niektóre z najlepszych ćwiczeń izolacyjnych to wyciskanie trójgłowego i podwijanie nóg.
Niezależnie od celu, istnieje wiele ćwiczeń siłowych, które pomogą osiągnąć sukces. Znajdując ćwiczenia pasujące do celów i możliwości, można stworzyć kompleksowy program treningu siłowego z wykorzystaniem najlepszych ćwiczeń siłowych, który pomoże osiągnąć upragnione rezultaty.
Czy trening siłowy przyniesie korzyści?
Trening siłowy ma wiele zalet, w tym zwiększenie masy mięśniowej, zwiększenie siły, poprawę funkcji stawów i poprawę gęstości kości. Należy tylko dobrać najlepsze ćwiczenia siłowe. Ponadto trening siłowy pomaga na:
- Poprawę postawy.
- Równowagę.
- Koordynację.
Dla tych, którzy chcą poprawić ogólny stan zdrowia i kondycję, najlepszym rozwiązaniem jest trening siłowy.
Kiedy powinno się robić trening siłowy?
Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy to od osobistych celów i preferencji. Jednak trening siłowy działa najlepiej, gdy jest wykonywany dwa, trzy razy w tygodniu. Pozwala to mięśniom na regenerację i wzrost między treningami. Ponadto ważne jest, aby skupić się na złożonych ćwiczeniach, które angażują kilka grup mięśniowych jednocześnie. Ćwiczenia te na ogół zwiększają siłę skuteczniej niż ćwiczenia izolowane, które są ukierunkowane na pojedynczą grupę mięśni.
Jak długo powinien trwać trening siłowy?
Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zależy to od osoby i jej celów. Jeśli co dopiero zaczynasz uprawiać treningu siłowy, zalecane jest trening siłowy to trzy, cztery razy w tygodniu przez około trzydzieści minut na każdą sesję. W miarę zdobywania doświadczenia możesz zwiększać częstotliwość i czas trwania sesji. Osobom chcącym zbudować masę mięśniową polecamy trening siłowy cztery, pięć razy w tygodniu po godzinę każda sesja. Natomiast ci, którzy starają się utrzymać masę mięśniową, mogą wymagać treningu siłowego przez czterdzieści minut każdego treningu dwa do trzech razy w tygodniu, w zależności od celu.
Autor: Michał Kowalczyk
przykre ze duzo osob boi sie isc na silownie
Ważne żeby zachowac regularność. Dzięki za wpis, przydatny