Kiedy jest mowa o panseksualności?
Z czym wiąże się panseksualność, oraz co to takiego jest? Bardzo ciekawym poglądem stosowanym w psychiatrii, odnoszącym się do naszego popędu seksualnego, który wręcz skierowany jest na wszystko i do wszystkich. Ogólnie panseksualność to całkowite wyzwolenie seksualne, gdzie miłość fizyczna odnosi się nie tylko wyłącznie do ludzi każdej płci czy różnym wieku oraz posiadanych przez nich poglądów seksualnych, ale też do zwierząt, przedmiotów, samego i świata pozamaterialnego. Osoby które uważają, że są panseksualne nie czują się w żaden sposób wykluczone z codziennego życia, wręcz przeciwnie są w stanie nie tylko podkreślić swój popęd fizyczny, ale miłości nie ograniczają wyłącznie do niego. Ważna jest dla nich sfera emocjonalna, bez względu na to o czym wspomniano powyżej, a więc jakiej płci, preferencje seksualne czy wiek definiuje drugą osobę.
Co warto wiedzieć?
Panseksualność to zupełnie coś innego niż biseksualizm, choć razem są często ze sobą łączone, w przypadku panseksualności mowa jest o porzuceniu klasycznej miłości, nawiązującej wyłącznie do dwóch osób bez sfery emocjonalnej, ona tutaj odgrywa kluczowe znaczenie. Można śmiało powiedzieć, że panseksualność nie chce tworzyć żadnych norm, zakazów czy standardów i pozwala na nieograniczone kochanie tego, na co najzwyczajniej mamy ochotę lub w jaki sposób chcemy to robić. Panseksualność, w całości odrzuca jednak pociąg seksualny do zwierząt, osób martwych czy nawet dzieci, a więc nie jest to powiązane z powyższymi dewiacjami, co niekiedy jest wręcz mylne do ludzi panseksualnych przypisywane.
Co jest ważne dla osób panseksualnych?
Co jest więc ważne, dla osób panseksualnych? Traktowanie miłości, bez podziału na płci i takie jej odbieranie, dodatkowo liczenie się z tym jaki człowiek jest, jego wnętrzem a nie fizycznym aspektem, który jest zupełnie nieważny oraz schodzi na dalszy plan. Panseksualnośc akceptuje każdego, bez względu na jego upodobania, otoczkę fizyczną, osobowość tożsamość płciową a także psychiczną. W ostatnim czasie przeprowadzono badania, gdzie wykazano iż nawet 1% wszystkich ludzi na ziemi, wykazują cechy panaseksualne choć niejednokrotnie oraz zazwyczaj nie są tego świadome. Warto więc uświadomić sobie, jaką otwartość na miłość daje nam panseksualność, traktować go jako coś nie tylko normalnego ale też nie odbiegające od żadnych absurdalnych norm czy zachowań etycznych, gdyż czymś takim w żadnym wypadku nie jest.
Panseksualizm, to kochanie na własnych zasadach, bez potrzeby spoglądania się przez pryzmat tego, co nam narzuca świat, ewentualnie tego jak sami powinniśmy się pod tym kątem dostosować. Dosyć często panseksualizm, jest traktowany jako sposób na tolerancyjne i zupełnie wolne podejście do miłości, kochania czy odbierania emocjonalnych oraz seksualnych doznań, jako coś własnego w zakresie tego co nam odpowiada, i można go tak traktować. Możemy być pewni, iż osoby panseksualne są wśród nas, jednak nie zawsze zdają sobie z tego sprawę lub nie uosabiają się w widoczny do tego sposób, choć przecież nie robią przy swoich poglądach nic złego.
Autor: Katarzyna Kluczyk
Nie słyszałem nigdy